Narrative Medicine: Honorowanie historii choroby ad

Na przykład podczas wizyt w klinice słucha, jak pacjenci opowiadają swoje historie, a następnie wychodząc z pokoju, gdy się rozbierają, zapisuje wszystko, co pamięta, w kolejności, w jakiej zostało powiedziane. Lekarze powiedzą, że nie mają czasu na takie podejście. Charon przeciwstawi się temu, że nie trwa dłużej niż metoda pisz , a jej notatki są o wiele bardziej wiarygodne niż kiedyś. Co ważniejsze, mówi, to podejście ma spore skutki : narracyjnie przeszkolone oko znajduje pełne trzy wymiary, gdy bada pacjenta. Nie piszę o wielu pacjentach w mojej praktyce , zauważa, ale stwierdzam, że pisanie o niektórych z nich wzmaga uwagę, jaką jestem w stanie im wszystkim zapłacić. Pierwsza część Medycyny Narracyjnej podsumowuje intelektualne podstawy pola, które Charon pomogła stworzyć, ale to jest opisywanie jej własnej praktyki, że jej historia staje się najbardziej fascynująca, gdy przyjmuje ona tezę, że narracje, przez które rozumiemy wiele z życia losują jesteśmy bliżej siebie. W rozdziale zatytułowanym Telling One s Life Charon opowiada o 89-letniej African American Woman z nadciśnieniem, rakiem piersi, zwężeniem kręgosłupa, bezsennością i niekontrolowanym lękiem , który ujawnia się jej po 20-letniej klinicznej relacji , sekret, który zachowała przez 80 lat – że jej niepokój nie wynika z tego, że spadł z konia w dzieciństwie, ale z powodu zgwałcenia przez białego chłopca. Objawienie uwalnia ją od całego mnóstwa symptomów. Takie emocjonalnie fascynujące historie podpuszczają nas i pozwalają nam poznać pacjentów w pozornie pełniejszy sposób, niż na to pozwala zwykle sterylny wykres medyczny. Jeśli lekarze-czytelnicy są dostatecznie poruszeni, być może oni, podobnie jak Charon, poczują się zmuszeni, aby coś z tym zrobić.
Że coś może się zacząć od odrzucenia scenariusza wywiadu nauczanego w szkole medycznej, ale jeśli praktyka Charona jest jakąkolwiek wskazówką, nie powstrzymają go od tego obrażenia konwencjonalnych zawodowych granic. Gdy historia Charona się rozwija, widzimy, że płaci za jednego pacjenta, który wstąpił na salę gimnastyczną, zapewniając psychoterapię (prowadzoną, ale amatorską) innej osobie i wyrzucając trzecią z domu opieki, aby opiekowała się nią w domu pacjenta. Poznając pacjentów poprzez historie, które łączą nas z naszymi przyjaciółmi i krewnymi, odpowiada im jako całemu narodowi, nie ograniczając się do tradycyjnych ograniczeń swojego zawodu (i czasami, jak przyznaje, balansując na skraj ryzykownych nieodpowiednich zachowań).
Uznając, że takie dzieło może wydawać się przesadne , Charon zapewnia nas, że te przypadki są rzadkością, ale wierzy, że jej relacje z tymi pacjentami przyniosły korzyści nie tylko jemu i jej innym pacjentom, ale także samej sobie. Przypominając jej o byciu lekarzem, łącząc ją z ludźmi, którym jest w stanie pomóc, te nowe podejścia do medycyny – pisze – dały mi ogromną przyjemność i podniosły . Test na lekarstwo narracyjne to, czy lekarze, u których budzi się namiętność i współczucie, mogą je opanować i nauczyć się trzymać szyje na tyle daleko, aby poprawić opiekę nad pacjentem, nawet w epoce szybkich wizyt.
Debra Malina, Ph.D.

Powołując się na artykuły (3)
Zamknij Cytowanie artykułów
[przypisy: adent, krukierek rzeszów, ile kosztuje wizyta u lekarza medycyny pracy ]
[przypisy: multimedica wrocław, krukierek rzeszów, nfz łódź przeglądarka skierowań ]