Leczenie chorób przyzębia i ryzyko przedwczesnego porodu ad

Niezależna jednostka monitorująca dane i bezpieczeństwo spotykała się co pół roku w celu przeglądu wyników tymczasowych. Instytucjonalna komisja rewizyjna w każdym centrum uczestniczącym zatwierdziła badanie; wszyscy uczestnicy wyrazili pisemną świadomą zgodę. Badana populacja
Zapisaliśmy pacjentów do Centrum Medycznego Hrabstwa Hennepin (MN), University of Kentucky, University of Mississippi Medical Center i Harlem Hospital (NY). Potencjalni uczestnicy zostali skierowani przez pracowników służby zdrowia. Kobiety w ciąży, które miały co najmniej 16 lat i były w wieku poniżej 16 tygodni i 6 dni ciąży, poddawano badaniom przesiewowym w kierunku chorób przyzębia w klinikach położniczych. W przeciwieństwie do zapalenia dziąseł zapalenie przyzębia nie może być oceniane wyłącznie na podstawie oględzin; rozpoznaje się ją za pomocą sondy, która jest wprowadzana do szczeliny dziąseł między zębami i dziąsłami. Kliniczna utrata przyczepności (w milimetrach) jest miarą nasilenia niszczenia podtrzymującej zęba tkanki łącznej i kości wyrostka zębodołowego. Utracie przywiązania towarzyszy zwykle pogłębienie szczeliny dziąsłowej, której głębokość określana jest jako głębokość sondowania. Kobiety, które miały wiele głębokości sondowania ponad 4 mm i dowód klinicznej utraty przywiązania zostały skierowane do badania podstawowego.
Aby kwalifikować się do badania, kobiety musiały mieć co najmniej 20 naturalnych zębów i obecność choroby przyzębia, którą określiliśmy jako 4 lub więcej zębów o głębokości próbkowania co najmniej 4 mm i kliniczną utratę przyczepności wynoszącą co najmniej 2 mm , jak również krwawienie podczas sondowania w 35% lub więcej miejscach zębów. Kobiety były niekwalifikujące się, jeśli miały wiele płodów, wymagały profilaktyki antybiotykowej w przypadku zabiegów przyzębia, miały stan medyczny, który wykluczał planowe leczenie stomatologiczne, miały rozległe próchnicy lub prawdopodobnie miały mniej niż 20 zębów po wstępnym leczeniu.
Interwencja badań
Losowo przydzieliliśmy uczestnikom zabiegi przyzębia przed 21 tygodniem lub po porodzie. Randomizacja, stratyfikowana przez centrum za pomocą permutowanych losowych bloków 2 i 4, została wykonana przez telefon do centrum koordynującego.
Leczenie polegało na skalowaniu przyzębia i planowaniu korzeni (tj. Usunięciu płytki nazębnej i kamienia nazębnego z szkliwa i korzenia zęba) za pomocą instrumentów ultradźwiękowych i ręcznych oraz znieczulenia miejscowego w razie potrzeby; dopuszczono do czterech wizyt na leczenie. Uczestnicy leczenia otrzymali również instrukcje dotyczące higieny jamy ustnej; następnie mieli miesięczne polerowanie zębów i rekonstrukcję w zakresie higieny jamy ustnej oraz poddawali się skalowaniu i struganiu w miarę potrzeb aż do porodu. Pacjenci kontrolni otrzymywali jedynie krótkie badanie doustne podczas comiesięcznych obserwacji, ale uczestniczyli w tej samej liczbie wizyt, co grupa leczona. Pacjenci w grupie kontrolnej otrzymywali taką samą terapię przyzębia po porodzie, jak w grupie otrzymującej leczenie. Wszyscy pacjenci otrzymali 20 USD bon upominkowy i zabawkę dla niemowląt po każdej wizycie.
Wyniki
Wstępnie ustalonym pierwotnym wynikiem był wiek ciążowy pod koniec ciąży. Wiek ciążowy został ustalony na podstawie randomizacji na podstawie ostatniej miesiączki lub wyników ultrasonografii, jak to opisano w innym miejscu.17 Wyniki wtórne obejmowały masę urodzeniową, odsetek małych dzieci w wieku ciążowym, wyniki w skali Apgar i przyjęcia do noworodków. Oddział intensywnej terapii.
Oceny kliniczne, gromadzenie danych i monitorowanie bezpieczeństwa
Przed rozpoczęciem badania, badacze periodontologii zostali przeszkoleni przez jednego klinicystę (dr
[więcej w: proteza zębowa cennik, ile kosztuje wizyta u lekarza medycyny pracy, nfz łódź przeglądarka skierowań ]
[więcej w: teb edukacja leszno, czaszka rysunek, ile kosztuje królik miniaturka ]