Leczenie chorób przyzębia i ryzyko przedwczesnego porodu ad 7

Jeffcoat i in. 14 losowo przypisali 366 kobiet w ciąży do jednej z trzech grup. Jedna grupa została poddana skalowaniu i struganiu i otrzymała metronidazol, druga grupa została poddana prostemu czyszczeniu i otrzymała placebo, a trzecia grupa została poddana skalowaniu i planowaniu i otrzymywała placebo przez 7 dni. Współczynniki urodzeń przedterminowych (przed 35 tygodniem i przed 37 tygodniem ciąży) były najniższe w grupie, u której wykonano zabieg korzeniowy i otrzymały placebo, ale nie różniły się istotnie pomiędzy grupami. Ponieważ nie doniesiono o danych dotyczących skuteczności leczenia przyzębia per se, nie można porównać wpływu takiego leczenia w tym badaniu z tym w naszym. W badaniu chilijskich kobiet, głównie z niskimi warstwami społeczno-ekonomicznymi, 15 terapii przyzębia znacząco zmniejszyło odsetek porodów przedwczesnych (1,1% w grupie leczonej w porównaniu z 6,4% w grupie kontrolnej, P = 0,02). Kilka różnic między tym badaniem a naszym zasługuje na wzmiankę. Podczas gdy badania chilijskie obejmowały podmioty pochodzenia hiszpańskiego i aborygeńskiego, zrekrutowaliśmy bardziej zróżnicowaną próbę z czterech lokalizacji w Stanach Zjednoczonych. Grupa chilijska miała również większą średnią odpowiedź na leczenie przyzębia niż pacjenci w naszym badaniu, co można było powiązać z zastosowaniem płukania jamy ustnej chlorheksydyną i układowymi antybiotykami (18% pacjentów otrzymywało amoksycylinę i metronidazol) w badaniu chilijskim. Nasze badanie, przeciwnie, nie wykorzystywało żadnego agenta z następujących powodów. Chociaż chlorheksydyna zmniejsza krwawienie z dziąseł, 24 jego wpływ na zapalenie przyzębia jest niewielki, 25 i powoduje przebarwienia zębów, które mogą demaskować leczenie. Ogólnoustrojowe antybiotyki, chociaż użyteczne jako dodatki pomocnicze w ciężkim zapaleniu przyzębia [26], mogą usuwać nieoralne infekcje i mylnie wpływać na miejscową terapię przyzębia na wyniki ciąży. Również badanie Jeffcoata i wsp. sugeruje, że stosowanie systemowych antybiotyków po ukorzenianiu korzeni nie poprawia znacząco wyników porodu. Wreszcie, chociaż antybiotyki dostarczane do kieszonki ozębnej zwiększają odpowiedź na planowanie korzenia, 27 wszystkie produkty dostępne w Stanach Zjednoczonych są pochodnymi tetracykliny i są przeciwwskazane w czasie ciąży. Niemniej jednak, nasza odpowiedź na leczenie, wyrażona jako średnia redukcja głębokości sondowania i utraty przywiązania, jest zgodna z poprawą po skalowaniu i zaplanowaniu rootingu u osób, które nie są w ciąży.28,29
Możliwe, że zbyt późno w ciąży dostarczyliśmy opiekę przyzębia, aby wpłynąć na wyniki porodu. Czas naszej opieki był jednak zgodny z tym w dwóch poprzednich randomizowanych próbach. Konieczne będą dodatkowe badania w celu ustalenia, czy leczenie przyzębia jeszcze wcześniej w czasie ciąży lub przed zapłodnieniem może poprawić wyniki porodu.
Jedna teoria łącząca zapalenie przyzębia z ciążą sugeruje, że bakterie w jamie ustnej nasiąkają łożysko, błony lub płyn owodniowy przez drogi krwiopijne, wywołując kaskadę zapalną, która przyspiesza poród przedwczesny.30 Nie ocenialiśmy bakteriemii, ale ostatnie doniesienia podważają tę teorię . Na przykład, chociaż jeden raport wykazał, że choroba przyzębia była bardziej powszechna u matek, które dostarczyły przedwcześnie niż u tych, które dostarczyły pełny termin, 7 patogenów przyzębia wykryto w placentach tylko 2 z 59 matek, które dostarczyły wcześniaka i tylko 3 z 44 matek dostarczających pełny termin W innym badaniu nie udało się wykryć bakterii przyzębia w płynie owodniowym u kobiet z zapaleniem ozębnej, które dostarczyły wcześniaki, mimo że te mikroorganizmy często znajdowały się w płytce nazębnej.31 Ponadto obecność Fusobacterium nucleatum w próbce płytki nazębnej i pochwy nie była powiązana z obecność bakterii w płynie owodniowym
Biorąc pod uwagę 95% CI współczynnika ryzyka dla porodu przedwczesnego dla pacjentów w grupie leczonej, w porównaniu z grupą kontrolną (0,63 do 1,37), nie można wykluczyć niewielkiego zwiększenia lub zmniejszenia ryzyka przedwczesnego porodu przy użyciu paradontozy leczenie. Zaobserwowaliśmy nieistotną redukcję spontanicznej aborcji lub porodu martwego przy leczeniu przyzębia. Inne doniesienia powiązano z chorobą przyzębia12,33 i innymi nieutleniającymi infekcjami matek34, 35 ze zwiększonym ryzykiem poronienia. Jednak obserwujemy to stwierdzenie ze szczególną ostrożnością, ponieważ tylko 19 pacjentów w naszym badaniu miało spontaniczną poronienie lub poród martwego dziecka i dlatego, że zaczęliśmy oceniać odsetek wcześniejszych strat ciąży (stosując analizę ryzyka konkurencyjnego) dopiero po siedmiu takich zdarzeniach.
Podsumowując, leczenie zapalenia przyzębia u kobiet w ciąży było bezpieczne i skuteczne w poprawie choroby przyzębia. Nie wpłynęło to jednak istotnie na odsetek porodów przedwczesnych, niską masę urodzeniową, ograniczenie wzrostu płodu ani stan przedrzucawkowy.
[więcej w: badania przed zajściem w ciążę po 30, dentysta warszawa bemowo, pomoc psychologiczna online ]
[przypisy: multimedica wrocław, krukierek rzeszów, nfz łódź przeglądarka skierowań ]