James A. Garfield

Z punktu widzenia zarówno chirurga, jak i historyka, Ira Rutkow doskonale porusza się w wąskiej przestrzeni, która zawiera zarówno historię polityczną, jak i medyczne fakty dotyczące przedwczesnej śmierci prezydenta Jamesa A. Garfielda. Ta książka to 33 miejsce w serii American Presidents, redagowanej przez Artura M. Schlesingera, Jr. Byłem podekscytowany faktem, że jest to coś więcej niż tylko szczegółowy opis przypadku śmierci mężczyzny. Jest to również historia chłopca, urodzonego w chatce, który został sierotą w wieku 2 lat, który uwielbiał się uczyć i który stał się dwudziestym amerykańskim prezydentem. Zostaliśmy potraktowani do szczegółowego spojrzenia na kłótliwą politykę tamtych czasów – Wojnę Domową i jej następstwa – które pobudziły wzniesienie Garfielda i ostatecznie doprowadziły do jego śmierci. Zabójstwo prezydenta Jamesa A. Garfielda. Data i artysta nieznany.
Z AP Photo / New York Public Library.

Jak większość z was niewiele wiedziałem o człowieku, który został ranny zaledwie kilka miesięcy przed jego prezydenturą, ale w połowie tej książki, zastanawiałem się, co ten generał wojny domowej – jedyna osoba w historii USA, która służyła jednocześnie jako przedstawiciel w Kongresie wybrano senatora i prezydenta elekta, gdyby tylko dano mu szansę. W tym tkwi ostateczna ironia, którą autor ładnie nam określa: Garfield nie musiał umierać z powodu odniesionych ran. Książka czyta się jak dobrze napisaną powieść, której nie można odrzucić, mimo że masz ogólne pojęcie o tym, co się wydarzy.
Rok 1881 był okresem przejściowym w medycynie i chirurgii. Pierwsza resekcja nie została jeszcze wykonana, a wiele narzędzi, których używamy i bierzemy za pewnik dzisiaj były albo w powijakach, albo jeszcze nie wynaleziono. Rutkow prowadzi nas do dr. Doktora Willarda Bliss (tak, doktor był jego imieniem), chirurg naczelny w Armory Square Hospital w Waszyngtonie. Bliss był tradycjonalistycznym lekarzem alopatycznym, który jeszcze nie przyjął koncepcji antyseptyki, którą Joseph Lister próbował wprowadzić do Stanów Zjednoczonych. Pomimo wielkich kroków dokonanych w Anglii i Europie, tutaj spotkał się z niewielkim sukcesem. Co gorsza, chociaż Ignaz Semmelweis zainicjował mycie rąk w celu zapobiegania infekcjom położniczym w Wiedniu w latach czterdziestych XIX wieku, a Louis Pasteur w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku udowodnił teorię zarodków choroby, wielu chirurgów, którzy sondowali rany Garfielda brudnymi palcami i brudnymi narzędziami, nawet nieświadome tych pojęć. Chociaż dzisiaj leczenie alopatyczne jest regułą, w 1881 roku lekarze homeopatyczni, w tym osobisty lekarz Garfielda, byli znacznie bardziej eksponowani. Byli trzymani na wyciągnięcie ręki od prezydenta Bliss – pomimo tego, że byli prawdopodobnie bliżej właściwej drogi niż nasi alopatyczni przodkowie byli pod względem zapewniania odpowiedniego odżywiania i unikania dużych dawek toksycznych narkotyków – podczas gdy Garfield się marnował.
Zmiana, a przyjęcie nowych pomysłów jest trudne, aw tej książce dowiadujemy się, jak ciężko było w czasie strzelania Garfielda. Mimo że byłem skłonny warować przy opisie leczenia chirurgicznego Garfielda, podjęte działania należy rozpatrywać w kontekście czasu. Jak dobrze by to wtedy zrobił każdy z nas. Ile przejść przeszła medycyna, nawet za naszego życia. Ile myśleliśmy, że rozumieliśmy, tylko po to, aby dowiedzieć się, jak bardzo byliśmy źli. Rutków daje nam coś więcej niż lekcję historii Jego książka pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób kontemplujemy nowe idee. Jeśli historia uczy nas wszystkiego, niech to będzie, że nie możemy pozwolić sobie na podzielenie przez wiek, młodych lekarzy i starych lekarzy.
Będziesz musiał przeczytać książkę, aby poznać szczegóły i zakończenie historii (np. Charakter ran). Chociaż żałuję, że Rutkow nie zamieścił większej ilości zdjęć, uznałem tę historię za przykuwającą uwagę.
Steven D. Schwaitzberg, MD
Cambridge Health Alliance, Cambridge, MA 02139
[email protected] org
[przypisy: ile kosztuje wizyta u lekarza medycyny pracy, dentysta warszawa bemowo, terapia lublin ]
[przypisy: teb edukacja leszno, czaszka rysunek, ile kosztuje królik miniaturka ]