Tlenek azotu i cykliczne GMP w sygnalizacji komórkowej i rozwoju leków ad 8

Tak więc, syntaza tlenku azotu wytwarza anion ponadtlenkowy zamiast tlenku azotu i gromadzi się asymetryczna dimetylo-l-arginina, dalej hamując syntazę tlenku azotu. Ponadto, reaktywne formy tlenu – w szczególności anion ponadtlenkowy – oddziałują z tlenkiem azotu, tworząc reaktywny gatunek peroksynitrytu. Efektem netto jest zmniejszenie powstawania tlenku azotu, przyspieszone usuwanie tlenku azotu i wytwarzanie toksycznych gatunków, peroksynitrytu. Naczynia krwionośne nie rozszerzają się prawidłowo, ciśnienie krwi wzrasta, proces zapalny z miażdżycą jest przyspieszany, a układ sercowo-naczyniowy jest jeszcze bardziej zagrożony. Niektóre badania na zwierzętach i niektóre wczesne badania kliniczne sugerują, że suplementacja diety l-argininą i różnymi przeciwutleniaczami może być stosowana jako racjonalne uzupełnienie innych terapii tych zaburzeń. Dalsze badania będą miały duże znaczenie, ponieważ takie suplementy nie są akceptowane jednolicie, a rygorystyczne dane kliniczne są ograniczone. Chociaż wyniki badań biochemicznych i badań na zwierzętach stanowią silne wsparcie dla stosowania takich suplementów, dobrze zaprojektowane, kontrolowane badania kliniczne znajdują się na wczesnym etapie.
Podsumowanie
Nasze zrozumienie szlaków sygnałowych tlenku azotu i cyklicznej GMP znacznie się rozwinęło w ciągu ostatnich trzech dekad. Chociaż nastąpił znaczny postęp w tej dziedzinie, wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Niemniej jednak, ścieżki te dostarczyły nam wielu nowych celów, dzięki którym odkryje się i rozwinie wiele podejść do szerokiej gamy zaburzeń. Postępy te będą wymagać współpracy biochemików, biologów molekularnych, biologów komórkowych, fizjologów, farmakologów, chemików medycznych i klinicystów. Jako farmakolog kliniczny, odkrywca leków i twórca leków uważam, że możliwe jest opracowanie wysoce selektywnych i specyficznych nowych terapii bez niepożądanych skutków ubocznych. Im więcej wiemy o biochemicznej regulacji różnych odtwarzaczy makrocząsteczek i izoform wszystkich uczestników kaskady sygnalizacyjnej, tym bardziej prawdopodobne jest, że odniesiemy sukces. Różne formulacje, systemy dostarczania selektywnego i właściwości farmakokinetyczne środków mogą również wspomagać ten proces. Spodziewam się, że pojawi się wiele nowych czynników pochodzących z badań cyklicznych tlenków azotu w ciągu następnej dekady, które skutecznie przyczynią się do naszego terapeutycznego uzbrojenia.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Dr Murad informuje, że otrzymał prowizje od Tripos, Encysive Pharmaceuticals, Arginox Pharmaceuticals i Zhen-Ao oraz posiadał akcje i opcje w IRX Therapeutics, PLX Technology, NiOxx, Lumen Therapeutics, BioCardia, Regeneracja tkanek, Encysive Pharmaceuticals, Applied Neurosolutions, Lexicon Genetics, Merck, Abbott, Alkermes, Arena Pharmaceuticals, Genzyme, Geron, Johnson & Johnson, Eli Lilly, Monsanto, Pfizer, Regeneron Pharmaceuticals, Schering-Plough i Teva Pharmaceutical Industries. Większość z tych firm nie ma programów tlenku azotu.
Author Affiliations
Z Brown Institute of Molecular Medicine, University of Texas Health Science Center, Houston.
Zwróć się z prośbą o przedruk do Dr. Murada w Centrum Nauki o Zdrowiu, 1825 Pressler St., Suite 500, University of Texas, Houston, TX 77030.
[więcej w: badania przed zajściem w ciążę po 30, testy na nietolerancje pokarmowe, terapia lublin ]
[hasła pokrewne: cezas lublin, ttw katowice, kielecka izba aptekarska ]