Każdy

W Everyman, zdobywca nagrody Pulitzera Philip Roth, jeden z czołowych amerykańskich powieściopisarzy, odkrywa ciemną stronę starzenia się – przynajmniej wśród mężczyzn. Bohaterka Rotha nie chce przejść do tej dobrej nocy. Przeciwnie, on także wścieka się na zdrady swojego ciała, a nie najmniejszym z nich jest jego seksualny aparat. Starość, przynajmniej dla postaci Rotha, nienazwanego emerytowanego kierownika reklamy, jest po prostu masakrą . Książka najwyraźniej ma swoje źródło nie tylko w poczuciu własnej tożsamości i śmiertelności. Według niedawnego profilu Rotha z New York Timesa, śmierć jego przyjaciela i mentora Saula Bellowa doprowadziła go do tego. Roth wrócił z grobu i zaczął pisać tę świetną książkę.
Książka opisuje wyjątkowo ponure podejście starzejącego się człowieka do starzenia się. Tytuł nawiązuje do średniowiecznej gry moralności, w której Śmierć zaprasza alegoryczną postać Everymana na wycieczkę do Boga i ofiarowanie rachunków jego życia. Wśród jego wielu przyjaciół, nikt nie zgadza się towarzyszyć Everymanowi w tej podróży. W końcu to tylko dobre uczynki, którym nasz bohater dotąd nie poświęcił wiele uwagi, który zgodził się przyjść.
Ze swojej strony, w ciągu długiej żywotności postać Rotha zawodzi trzy małżeństwa i rodzi troje dzieci, z których dwoje nienawidzi go. Również jego emerytura nie działa bardzo dobrze. Utalentowany malarz-amator, którego zajęta kariera nie pozostawia mu wiele czasu na oddanie się temu hobby, bohater zostaje nagle znaleziony z pustymi dniami, tygodniami, miesiącami i latami, które powinny pozwolić mu malować do jego serca. Zamiast tego bezimienny bohater rozwija kreatywny blok i cierpi na niekończące się fizyczne problemy, z których większość wymaga interwencji chirurgicznej.
Jakie znaczenie mają codzienne praktyki kliniczne w powieściach takich jak Everyman. Pacjenci cenią empatię, a zmienne losy własnego życia lekarza mogą przyczynić się do rozwoju tej jakości. Ale to wymaga, abyśmy stali się Everyman (lub Everywoman ). Oznacza to również, że większość z nas prawdopodobnie nie znajdzie empatii potrzebnej naszym pacjentom. Wspaniałe powieści – i to jest jedna z nich – mogą nam pomóc lepiej zrozumieć naszych pacjentów.
Pomimo całego mojego doświadczenia klinicznego, Everyman pomógł mi wczuć się w moich starszych pacjentów. Jako osoba, która jest już w pełni w średnim wieku, mogę powiedzieć, że nie zaszkodzi młodszym lekarzom przeczytanie tej książki. Dzięki temu Roth uczy lekcji, które mogą pomóc wszystkim lekarzom.
A. Mark Clarfield, MD
Ben-Gurion University of the Negev, Beer Szewa 84101, Izrael
[email protected] ac.il
[podobne: nfz łódź przeglądarka skierowań, odbudowa zęba na włóknie szklanym cena, badania przed ciążą dla mężczyzny ]
[hasła pokrewne: meganet opole, starmedica gdynia, przychodnia stabłowice ]