Człowiek pozostaje: Rozcięcie i jego historie

Helen MacDonald napisała niezwykłą historię, która sama w sobie jest serią opowiadań i porównań. Podobnie jak dobra tajemnica morderstwa Agathy Christie, to opowieść, której nie będziesz chciał odkładać, dopóki jej nie skończycie. MacDonald zaczyna od wskazania, że londyńskie Królewskie Kolegium Chirurgów otrzymało wszystkie ciała osób straconych za morderstwo w latach 1752-1832. Rozbicie było postrzegane jako część kary w czasie, gdy szanowano pełne szacunku traktowanie ciał zmarłych. Przeprowadzono również eksperymenty, w tym eksperyment galwaniczny na George u Fosterze, który został uznany za winnego zamordowania żony i dziecka. Giovanni Aldini, profesor z Royal College, zastosował elektryczne łuki do różnych części ciała Fostera, powodując ruch kończyn, lewe oko do otwarcia i prawy małżowin serca do skurczenia się. Aldini zaprzeczył, że próbował reanimować zwłoki, i słusznie, ponieważ rozbiór miał nie wskrzeszać zmarłych, ale ich ukarać.
Rozcięcie kobiet było rzadkością, co doprowadziło do błędnych przekonań na temat kobiecej anatomii. W latach 1800-1832 siedem kobiet zostało wysłanych na szubienicę; z pięciu ciał, które zostały wycięte, cztery były w wieku rozrodczym. Słynny chirurg i artysta Charles Bell dokonał selekcji Catherine Welch, która została skazana za zamordowanie jej sześciotygodniowego dziecka. Niestety, Bell nie przesłał do college u żadnych raportów ani rysunków z sekcji, jak obiecano.
Egzekucje nie były wystarczające, aby zapewnić wszystkie ciała potrzebne do nauczania anatomii dla chirurgów i studentów medycyny. Niedobór ten doprowadził do rabunku przez tak zwanych zmartwychwstańców, którzy często byli bandytami. Najgorsze z nich to William Burke i William Hare, dwóch Irlandczyków mieszkających w Edynburgu. Zabili 16 osób i sprzedali ciała dr. Roberta Knoxa, który prowadził prywatną szkołę anatomii. Burke i Hare najprawdopodobniej udusili swoje ofiary, pozostawiając niewiele lub niezauważonych, metodę, która stała się znana jako burking; Knox prawdopodobnie nie podejrzewał, jak zmarły ofiary. Jedna z nich, 18-letnia Mary Paterson, zasłynęła z rysunku wykonanego przed rozcięciem jej ciała. Burke i Hare zostali schwytani, a Burke został powieszony i rozcięty. Hare uciekł z szubienicy, kiedy dał dowody przeciwko Burke owi.
MacDonald nadaje jej opowieści antypodalne przesunięcie geograficzne, kiedy zwraca się do powieszenia i rozbioru Mary McLauchlan w Krainie Van Diemena – oryginalnej nazwy używanej przez Europejczyków na wyspę Tasmania, obecnie część Australii. McLauchlan został przewieziony do kolonii Hobart Town za przestępstwo (otrzymanie skradzionego towaru), którego najprawdopodobniej nie popełniła. Została przydzielona do osadnika i jego żony. Dwa miesiące później była w ciąży. Została umieszczona w domu korekty (fabryce), a kilka miesięcy później urodziła syna, który został znaleziony martwy w jednej z fabryk. Została uznana za winną morderstwa, ale nigdy nie udowodniono, że dziecko nie urodziło się martwe. Była pierwszą kobietą, którą powieszono i zbadano w nowej kolonii.
Pozostałe opowiadania dokumentują intrygę medycznej polityki tasmańskiej, rozbiórkę i smutne zniknięcie aborygenów tasmańskich. William Lanney, ostatni aborygen, zmarł w marcu 1869 roku Jego ciało zostało zabrane do sali sekcyjnej w szpitalu ogólnym. Chirurg, William Crowther, chciał czaszki, ale obiecano ją Towarzystwu Królewskiemu Tasmańskiemu. Crowther i jego syn udali się do pokoju rozbioru o północy, usunęli czaszkę Lanneya i zastąpili czaszkę Thomasa Rossa, który również zmarł tego dnia w szpitalu. Po pochówku reszta ciała Lanneya została wskrzeszona i przekazana Royal Society przez George a Stokella. Zapytania zostały przeprowadzone, ale czaszka wydawała się zniknąć.
Kurtka z tej książki mówi nam, że MacDonald jest doktoratem w Australian Centre na Uniwersytecie w Melbourne. Napisała niezwykłą książkę.
Donald D. Trunkey, MD
Oregon Health & Science University, Portland, OR 97239
[email protected] edu
[patrz też: procedury medyczne w gabinecie stomatologicznym, kalkulator bim, proteza zębowa cennik ]
[podobne: meganet opole, starmedica gdynia, przychodnia stabłowice ]